Accessible Page Links




Page Tools

Main page Content

COOK 2016 Interhouse Cross Country and Fun Run Champions

26/04/2016
​2016 Age Champions
The annual Interhouse Cross Country and adidas School Fun Run was held on Tuesday 26 April.  Friendships were put aside as students fought for positions and points, in a field of over 100 runners in the Cross Country.  While students were competing in the Cross Country, the remaining student body competed in the Fun Run with these points also contributing to the overall Cross Country House Champion.  Students were keen, with many even running, to complete as many laps as possible in the 30 minutes, to gain points and enjoy the free ice-block and icy cups during both events.
Cook took out the honours in the combined event, fielding the largest cross country team and continuing their enthusiasm and level of participation in the Fun Run, to post a points victory of 705 over Banks on 655.
 
Macquarie finished in third place, on 646 points and Phillip, in fourth place, on 558 points. Congratulations must go to House Captains for their organisation and for the enthusiastic participation of their respective house members.
 
Individual age-group champions are listed below and are to be congratulated for their outstanding performances
.
An Ayr High squad (top 4 in each age-group) is invited to compete at the Interschool Cross Country.  The 12 Years squad will compete at the Primary School event at the old Racecourse on Friday 6 May, with the 13-19 Years squad to compete at the event hosted by Home Hill State High School, on the Tuesday 10 May.  From these events a Burdekin squad will be selected and contest the NQ Trials in Townsville on Tuesday 24 May.
 
Once again, the success of the event was a result of the time and planning of many people.  These include staff; House Leaders who organised competitors; and Year 11 and 12 students who assisted as officials and supervisors.  Congratulations to all students who participated.
 
AGE GROUP RESULTS
 
WINNER
RUNNER-UP
GIRLS U/12
Giselle Le Feuvre
Eliza McMullen
BOYS U/12
Colby Lennox
Zac Kelly
GIRLS U/13
Adriana Higgs-Ward
Kahlee Lennox
BOYS U/13
Connor Brown
Joshua Power
GIRLS U/14
Emma Donovan
Logan Cox
BOYS U/14
Declan Dowson
Hayden Doyle
GIRLS U/15
Aleithia Pacey
Abigail Evetts
BOYS U/15
Dion Papadimitriou
John Zaro
GIRLS U/16
Sharni Wight
Kelsey Heuir
BOYS U/16
Wesley O’Rourke
Jack Delle Baite
GIRLS U/19
Solehl Heron
Danika Ley
BOYS U/19
Joel Mason
Mataika Tabo